[dia]0.5[ToleranceValues]0.4995/0.4990 inCase Depth, Minimum1.016 mm / 0.040 inDiameter13 mm / 0.500 inHardness20 Rockwell C Min.Length4, 521.200 mm / 178.000 inMaterial, Shaft316 Stainless SteelRoundness0.00203 mm / 0.00008 inShaft TypeNo OptionStraightness0.001 in per Foot Cumulative (.002 in TIR)Surface Finish8 Ra microinch MaxTaper0.0025 mm / 0.0001 inTolerance ClassClass LWeight9.790 lb
| [dia] | 0.5 |
| [ToleranceValues] | 0.4995/0.4990 in |
| Case Depth, Minimum | 1.016 mm / 0.040 in |
| Diameter | 13 mm / 0.500 in |
| Hardness | 20 Rockwell C Min. |
| Length | 4, 521.200 mm / 178.000 in |
| Material, Shaft | 316 Stainless Steel |
| Roundness | 0.00203 mm / 0.00008 in |
| Shaft Type | No Option |
| Straightness | 0.001 in per Foot Cumulative (.002 in TIR) |
| Surface Finish | 8 Ra microinch Max |
| Taper | 0.0025 mm / 0.0001 in |
| Tolerance Class | Class L |
| Weight | 9.790 lb |