Thomson Linear 5/8 L SS CTL Shaft, 0.6240 / 0.6245 in Diameter, Class L, Stainless Steel 440C, 50 Rockwell C Min., Cut To Length
- Write a review
$4.43
[dia]0.625[ToleranceValues]0.6245/0.6240 inCase Depth, Minimum1.016 mm / 0.040 inDiameter16 mm / 0.625 inHardness50 Rockwell C Min.Length4, 521.200 mm / 178.000 inMaterial, Shaft440C Stainless SteelRoundness0.00203 mm / 0.00008 inShaft TypeNo OptionStraightness0.001 in per Foot Cumulative (.002 in TIR)Surface Finish8 Ra microinch MaxTaper0.0025 mm / 0.0001 inTolerance ClassClass LWeight15.308 lb
Specifications
| [dia] | 0.625 |
| [ToleranceValues] | 0.6245/0.6240 in |
| Case Depth, Minimum | 1.016 mm / 0.040 in |
| Diameter | 16 mm / 0.625 in |
| Hardness | 50 Rockwell C Min. |
| Length | 4, 521.200 mm / 178.000 in |
| Material, Shaft | 440C Stainless Steel |
| Roundness | 0.00203 mm / 0.00008 in |
| Shaft Type | No Option |
| Straightness | 0.001 in per Foot Cumulative (.002 in TIR) |
| Surface Finish | 8 Ra microinch Max |
| Taper | 0.0025 mm / 0.0001 in |
| Tolerance Class | Class L |
| Weight | 15.308 lb |
5/8 L SS CTL
