[dia]1[ToleranceValues]0.9990/0.9985 inCase Depth, Minimum2.032 mm / 0.080 inDiameter25 mm / 1.000 inHardness58 Rockwell C Min.Length4, 420 mm / 174 inMaterial, Shaft52100 AlloyOption Tubular (TU)TubularRoundness0.00203 mm / 0.00008 inShaft TypeNo OptionStraightness0.001 in per Foot Cumulative (.002 in TIR)Surface Finish8 Ra microinch MaxTaper0.0025 mm / 0.0001 inTolerance ClassClass SWeight0.158 lb
| [dia] | 1 |
| [ToleranceValues] | 0.9990/0.9985 in |
| Case Depth, Minimum | 2.032 mm / 0.080 in |
| Diameter | 25 mm / 1.000 in |
| Hardness | 58 Rockwell C Min. |
| Length | 4, 420 mm / 174 in |
| Material, Shaft | 52100 Alloy |
| Option Tubular (TU) | Tubular |
| Roundness | 0.00203 mm / 0.00008 in |
| Shaft Type | No Option |
| Straightness | 0.001 in per Foot Cumulative (.002 in TIR) |
| Surface Finish | 8 Ra microinch Max |
| Taper | 0.0025 mm / 0.0001 in |
| Tolerance Class | Class S |
| Weight | 0.158 lb |