[dia]0.75[ToleranceValues]0.7490/0.7485 inCase Depth, Minimum1.524 mm / 0.060 inDiameter19 mm / 0.750 inHardness58 Rockwell C Min.Length5, 130.800 mm / 202.000 inMaterial, Shaft52100 AlloyOption Tubular (TU)TubularRoundness0.00203 mm / 0.00008 inShaft TypeNo OptionStraightness0.001 in per Foot Cumulative (.002 in TIR)Surface Finish8 Ra microinch MaxTaper0.0025 mm / 0.0001 inTolerance ClassClass SWeight15.150 lb
| [dia] | 0.75 |
| [ToleranceValues] | 0.7490/0.7485 in |
| Case Depth, Minimum | 1.524 mm / 0.060 in |
| Diameter | 19 mm / 0.750 in |
| Hardness | 58 Rockwell C Min. |
| Length | 5, 130.800 mm / 202.000 in |
| Material, Shaft | 52100 Alloy |
| Option Tubular (TU) | Tubular |
| Roundness | 0.00203 mm / 0.00008 in |
| Shaft Type | No Option |
| Straightness | 0.001 in per Foot Cumulative (.002 in TIR) |
| Surface Finish | 8 Ra microinch Max |
| Taper | 0.0025 mm / 0.0001 in |
| Tolerance Class | Class S |
| Weight | 15.150 lb |