[dia]3[ToleranceValues]2.9992/2.9983 inCase Depth, Minimum2.540 mm / 0.100 inDiameter76 mm / 3.000 inHardness58 Rockwell C Min.Length4, 420 mm / 174 inMaterial, Shaft52100 AlloyOption Tubular (TU)TubularRoundness0.00203 mm / 0.00008 inShaft TypeNo OptionStraightness0.001 in per Foot Cumulative (.002 in TIR)Surface Finish8 Ra microinch MaxTaper0.0025 mm / 0.0001 inTolerance ClassClass LWeight1.112 lb
| [dia] | 3 |
| [ToleranceValues] | 2.9992/2.9983 in |
| Case Depth, Minimum | 2.540 mm / 0.100 in |
| Diameter | 76 mm / 3.000 in |
| Hardness | 58 Rockwell C Min. |
| Length | 4, 420 mm / 174 in |
| Material, Shaft | 52100 Alloy |
| Option Tubular (TU) | Tubular |
| Roundness | 0.00203 mm / 0.00008 in |
| Shaft Type | No Option |
| Straightness | 0.001 in per Foot Cumulative (.002 in TIR) |
| Surface Finish | 8 Ra microinch Max |
| Taper | 0.0025 mm / 0.0001 in |
| Tolerance Class | Class L |
| Weight | 1.112 lb |