120V0.30A208V0.17A240V0.15A277V0.13ABeam Angle130Color Accuracy90 CRIColor temp2700K/3000K/3500K/4000K/5000DriverConstant CurrentEfficacy68.8Energy Star ID2389852ENERGY STAR V2.2ENERGY STAR Version 2.2 CertifiedFinishWhite w/brushed nickel ringFlicker=30%Height5.12Hours50000Input Voltage120VInput Wattage32WL70 Lifespan50,000-Hour LED lifespan based on IES LM-70 resultsLamp InfoLEDLength18.11Lumens2,200 lmLumens (Nominal)2200lmMaterialMetal and PlasticMountingSurface mountOperating Frequency60HzOperating Temperature-20C (-4F) to 40C (104F)Power Factor=0.9Product TypeSurface & Flush MountsR9 ValueHigh color performance with R9 greater than or equal to 50Rated Power32WShapeRoundSize18"THD=20%Trim StyleSmooth TrimUL ListedSuitable for wet locationsVolume0.97Width18.11
| 120V | 0.30A |
| 208V | 0.17A |
| 240V | 0.15A |
| 277V | 0.13A |
| Beam Angle | 130 |
| Color Accuracy | 90 CRI |
| Color temp | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000 |
| Driver | Constant Current |
| Efficacy | 68.8 |
| Energy Star ID | 2389852 |
| ENERGY STAR V2.2 | ENERGY STAR Version 2.2 Certified |
| Finish | White w/brushed nickel ring |
| Flicker | =30% |
| Height | 5.12 |
| Hours | 50000 |
| Input Voltage | 120V |
| Input Wattage | 32W |
| L70 Lifespan | 50,000-Hour LED lifespan based on IES LM-70 results |
| Lamp Info | LED |
| Length | 18.11 |
| Lumens | 2,200 lm |
| Lumens (Nominal) | 2200lm |
| Material | Metal and Plastic |
| Mounting | Surface mount |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temperature | -20C (-4F) to 40C (104F) |
| Power Factor | =0.9 |
| Product Type | Surface & Flush Mounts |
| R9 Value | High color performance with R9 greater than or equal to 50 |
| Rated Power | 32W |
| Shape | Round |
| Size | 18" |
| THD | =20% |
| Trim Style | Smooth Trim |
| UL Listed | Suitable for wet locations |
| Volume | 0.97 |
| Width | 18.11 |