120V0.13AColor Accuracy90 CRIColor temp2700K/3000K/3500K/4000K/5000Dimming DriverTRIAC compatible dimmer with dimming as low as 10%.DriverConstant CurrentEfficacy85.7Energy Star ID2388933ENERGY STAR V2.2ENERGY STAR Version 2.2 CertifiedFinishWhiteFlicker<5%Height7.09Hours50000Input Voltage120VInput Wattage14WL70 Lifespan50,000-Hour LED lifespan based on IES LM-70 resultsLamp InfoLEDLength7Lumens1,200 lmLumens (Nominal)1,200lmMaterialMetal and PlasticMountingRecessed ceilingOperating Frequency60HzOperating Temperature-20C (-4F) to 40C (104F)Power Factor=0.9Product TypeRecessed DownlightsR9 ValueHigh color performance with R9 greater than or equal to 50Rated Power14WShapeRoundSize6"THD=20%Trim StyleSmooth TrimUL ListedSuitable for wet locationsVolume0.08Width2.95
| 120V | 0.13A |
| Color Accuracy | 90 CRI |
| Color temp | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000 |
| Dimming Driver | TRIAC compatible dimmer with dimming as low as 10%. |
| Driver | Constant Current |
| Efficacy | 85.7 |
| Energy Star ID | 2388933 |
| ENERGY STAR V2.2 | ENERGY STAR Version 2.2 Certified |
| Finish | White |
| Flicker | <5% |
| Height | 7.09 |
| Hours | 50000 |
| Input Voltage | 120V |
| Input Wattage | 14W |
| L70 Lifespan | 50,000-Hour LED lifespan based on IES LM-70 results |
| Lamp Info | LED |
| Length | 7 |
| Lumens | 1,200 lm |
| Lumens (Nominal) | 1,200lm |
| Material | Metal and Plastic |
| Mounting | Recessed ceiling |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temperature | -20C (-4F) to 40C (104F) |
| Power Factor | =0.9 |
| Product Type | Recessed Downlights |
| R9 Value | High color performance with R9 greater than or equal to 50 |
| Rated Power | 14W |
| Shape | Round |
| Size | 6" |
| THD | =20% |
| Trim Style | Smooth Trim |
| UL Listed | Suitable for wet locations |
| Volume | 0.08 |
| Width | 2.95 |