Ballast Factor1.02Frequency Rating60HzHeight (IN)1Input Voltage120VLength (IN)3.09Max Ballast Wattage15Minimum Starting Temperature-10°C (14°F)Power Factor>0.5Start TypeRapid StartThermal ProtectionClass PTotal Harmonic Distortion141Width (IN)1.45
| Ballast Factor | 1.02 |
| Frequency Rating | 60Hz |
| Height (IN) | 1 |
| Input Voltage | 120V |
| Length (IN) | 3.09 |
| Max Ballast Wattage | 15 |
| Minimum Starting Temperature | -10°C (14°F) |
| Power Factor | >0.5 |
| Start Type | Rapid Start |
| Thermal Protection | Class P |
| Total Harmonic Distortion | 141 |
| Width (IN) | 1.45 |