Ballast Factor0.842Frequency Rating50/60HzHeight (IN)1.02Input Voltage120VLength (IN)3.36Max Ballast Wattage31.91Minimum Starting Temperature0°C (32°F)Power Factor>0.577Start TypeRapid StartThermal ProtectionClass PTotal Harmonic Distortion135.17Width (IN)2.39
| Ballast Factor | 0.842 |
| Frequency Rating | 50/60Hz |
| Height (IN) | 1.02 |
| Input Voltage | 120V |
| Length (IN) | 3.36 |
| Max Ballast Wattage | 31.91 |
| Minimum Starting Temperature | 0°C (32°F) |
| Power Factor | >0.577 |
| Start Type | Rapid Start |
| Thermal Protection | Class P |
| Total Harmonic Distortion | 135.17 |
| Width (IN) | 2.39 |