BallStainless SteelBody Length16 mmBreather CapStainless SteelBreather Cap Diameter12.5 mmHex Diameter18.5 mmOpening Pressure max80Opening Pressure min20SpringStainless SteelThreadM10Thread Length8 mmValve BodyBrassWasherNylonWasher Diameter14.5 mm
| Ball | Stainless Steel |
| Body Length | 16 mm |
| Breather Cap | Stainless Steel |
| Breather Cap Diameter | 12.5 mm |
| Hex Diameter | 18.5 mm |
| Opening Pressure max | 80 |
| Opening Pressure min | 20 |
| Spring | Stainless Steel |
| Thread | M10 |
| Thread Length | 8 mm |
| Valve Body | Brass |
| Washer | Nylon |
| Washer Diameter | 14.5 mm |