Duty cycleExtendedMaximum Operating Pressure Ranges (psi)10000Motor electrical specification208-240 V, 1 ph, 50/60 HzMotor hertz50/60 HzMotor phases1 phMotor size (HP)1.5Motor voltage208-240 VOutput flow rate 100 (psi in3 min)650Output flow rate 10000 (Psi in3 min)60Pump power sourceElectricReservoir Capacity (gal)1.2Reservoir capacity (in3)277Valve operationSolenoid
| Duty cycle | Extended |
| Maximum Operating Pressure Ranges (psi) | 10000 |
| Motor electrical specification | 208-240 V, 1 ph, 50/60 Hz |
| Motor hertz | 50/60 Hz |
| Motor phases | 1 ph |
| Motor size (HP) | 1.5 |
| Motor voltage | 208-240 V |
| Output flow rate 100 (psi in3 min) | 650 |
| Output flow rate 10000 (Psi in3 min) | 60 |
| Pump power source | Electric |
| Reservoir Capacity (gal) | 1.2 |
| Reservoir capacity (in3) | 277 |
| Valve operation | Solenoid |