BodySteelBody Length31 mmCableStainless SteelCap Diameter26 mmConnection DiameterM22FinishZinc platedO-RingViton RubberPlateBrassProtective CapPlasticRing Diameter23 mmSealing DiscCopperThreadG3/8Thread Length7.5 mm
| Body | Steel |
| Body Length | 31 mm |
| Cable | Stainless Steel |
| Cap Diameter | 26 mm |
| Connection Diameter | M22 |
| Finish | Zinc plated |
| O-Ring | Viton Rubber |
| Plate | Brass |
| Protective Cap | Plastic |
| Ring Diameter | 23 mm |
| Sealing Disc | Copper |
| Thread | G3/8 |
| Thread Length | 7.5 mm |