ApplicationsFor tough applications in mines and quarries.BrandingJason logo 4302 TEXTILE AIR WP (PSI) (BAR). Blue mylar longitudinal stripe.Cover ColorYellowCover materialStyrene Butadiene Rubber (SBR)Design Factor3 to 1Inside Diameter (I.D.)3/4 inMaximum Working Pressure at 68 ºF (psi)400Minimum Bend Radius (MBR)7.50 inOutside Diameter (O.D.)1.18 inReinforcement Plies2Standard Length50 ftTemperature range-32 to +93 ºC; -25 to +200 ºFTube ColorBlackTube materialNitrile Blend
| Applications | For tough applications in mines and quarries. |
| Branding | Jason logo 4302 TEXTILE AIR WP (PSI) (BAR). Blue mylar longitudinal stripe. |
| Cover Color | Yellow |
| Cover material | Styrene Butadiene Rubber (SBR) |
| Design Factor | 3 to 1 |
| Inside Diameter (I.D.) | 3/4 in |
| Maximum Working Pressure at 68 ºF (psi) | 400 |
| Minimum Bend Radius (MBR) | 7.50 in |
| Outside Diameter (O.D.) | 1.18 in |
| Reinforcement Plies | 2 |
| Standard Length | 50 ft |
| Temperature range | -32 to +93 ºC; -25 to +200 ºF |
| Tube Color | Black |
| Tube material | Nitrile Blend |