ApplicationsConveys cooling water to furnace doors in steel mills, glass plants and similar operations.Cover materialGlass FiberDesign Factor3 to 1Inside Diameter (I.D.)1 1/4 inMaximum Working Pressure at 68 ºF (psi)150Minimum Bend Radius (MBR)12.60 inOutside Diameter (O.D.)1.75 inReinforcement Plies2 Synthetic FabricStandard Length100 ftTemperature range-40 to +130 ºC; -40 to +266 ºFTube ColorWhiteTube materialEthylene Propylene Diene Monomer (EPDM)
| Applications | Conveys cooling water to furnace doors in steel mills, glass plants and similar operations. |
| Cover material | Glass Fiber |
| Design Factor | 3 to 1 |
| Inside Diameter (I.D.) | 1 1/4 in |
| Maximum Working Pressure at 68 ºF (psi) | 150 |
| Minimum Bend Radius (MBR) | 12.60 in |
| Outside Diameter (O.D.) | 1.75 in |
| Reinforcement Plies | 2 Synthetic Fabric |
| Standard Length | 100 ft |
| Temperature range | -40 to +130 ºC; -40 to +266 ºF |
| Tube Color | White |
| Tube material | Ethylene Propylene Diene Monomer (EPDM) |