ColorRedDomestic/ImportDomesticDrive TypeSpring RetractableFinishPowder CoatedHeight7 inHose Capacity0.25 in ID x 0.58 in OD x 50 ft LLength20-1/4 inMaterialSteelMounting TypeCeiling/Floor/Pit/Truck/WallPressure5000 psiReel Diameter7-13/16 inSeal TypeAflas®SeriesHD70000Swivel MaterialSteelTypeHeavy Duty High PressureWidth19-3/4
| Color | Red |
| Domestic/Import | Domestic |
| Drive Type | Spring Retractable |
| Finish | Powder Coated |
| Height | 7 in |
| Hose Capacity | 0.25 in ID x 0.58 in OD x 50 ft L |
| Length | 20-1/4 in |
| Material | Steel |
| Mounting Type | Ceiling/Floor/Pit/Truck/Wall |
| Pressure | 5000 psi |
| Reel Diameter | 7-13/16 in |
| Seal Type | Aflas® |
| Series | HD70000 |
| Swivel Material | Steel |
| Type | Heavy Duty High Pressure |
| Width | 19-3/4 |