Burst Pressure (psi)600Male ThreadNPTFMale Thread Size3/8 inMaterialPolypropyleneMax operating pressure (psi)150SealEPDMTemperature range0F to 225F (-18C to 107C)Thread3/8 inTube O.D.1/4 in
| Burst Pressure (psi) | 600 |
| Male Thread | NPTF |
| Male Thread Size | 3/8 in |
| Material | Polypropylene |
| Max operating pressure (psi) | 150 |
| Seal | EPDM |
| Temperature range | 0F to 225F (-18C to 107C) |
| Thread | 3/8 in |
| Tube O.D. | 1/4 in |