Body Size1/2 inHex7/8 inLength2.35 in (59.7 mm)MaterialSteelMax OD1.01 in (25.7 mm)Pressure RatingSee Product DetailsTemperature range-40F to 250F (-40C to 121C)ThreadNPTF
| Body Size | 1/2 in |
| Hex | 7/8 in |
| Length | 2.35 in (59.7 mm) |
| Material | Steel |
| Max OD | 1.01 in (25.7 mm) |
| Pressure Rating | See Product Details |
| Temperature range | -40F to 250F (-40C to 121C) |
| Thread | NPTF |