Base Diameter0.71"Base Height0.59"BodySteelBore DiameterB 3/8FinishZinc-platedFork Center Length0.79"Fork Opening Width0.39"Overall Height2.05"Overall Width0.75"Thread Diameter3/8-24
| Base Diameter | 0.71" |
| Base Height | 0.59" |
| Body | Steel |
| Bore Diameter | B 3/8 |
| Finish | Zinc-plated |
| Fork Center Length | 0.79" |
| Fork Opening Width | 0.39" |
| Overall Height | 2.05" |
| Overall Width | 0.75" |
| Thread Diameter | 3/8-24 |