ColorRedDomestic/ImportDomesticDrive TypeSpringFinishPowder CoatedFt35'Height12-7/8 inHose Capacity1/4 in ID x 0.475 in OD x 35 ft LI.D.1/4"Inlet3/8" NPT(F)Length12-5/8 inMaterialReinforced SteelO.D.0.475"Outlet1/4" NPT(F)Pressure300 psiSeal TypeNitrileSeries4000Swivel MaterialCopperTypeFull Flow Swivel Premium DutyWidth5-3/8 in
| Color | Red |
| Domestic/Import | Domestic |
| Drive Type | Spring |
| Finish | Powder Coated |
| Ft | 35' |
| Height | 12-7/8 in |
| Hose Capacity | 1/4 in ID x 0.475 in OD x 35 ft L |
| I.D. | 1/4" |
| Inlet | 3/8" NPT(F) |
| Length | 12-5/8 in |
| Material | Reinforced Steel |
| O.D. | 0.475" |
| Outlet | 1/4" NPT(F) |
| Pressure | 300 psi |
| Seal Type | Nitrile |
| Series | 4000 |
| Swivel Material | Copper |
| Type | Full Flow Swivel Premium Duty |
| Width | 5-3/8 in |