Cylinder compatabilitySingle-actingMax flow at rated pressure imperial20 in3/minMaximum Operating Pressure Ranges (psi)10000Motor electrical specification230 V, 1 Ph, 50/60 HzMotor hertz50/60 HzMotor phases1 PhMotor size (HP)0.75Motor voltage208-240 VOutput flow rate no load (in3 min)200Pressure rating 2nd stage (Psi)10000Pump controlPendantPump power sourceElectricReservoir Capacity (gal)2Reservoir capacity (in3)462Sound Level dBa79Usable Oil Capacity Gal1.8Valve functionAdvance / Hold / RetractValve modelVM33Valve operationManualValve Type and Pump Operation3-way, 3-position, Tandem Center
| Cylinder compatability | Single-acting |
| Max flow at rated pressure imperial | 20 in3/min |
| Maximum Operating Pressure Ranges (psi) | 10000 |
| Motor electrical specification | 230 V, 1 Ph, 50/60 Hz |
| Motor hertz | 50/60 Hz |
| Motor phases | 1 Ph |
| Motor size (HP) | 0.75 |
| Motor voltage | 208-240 V |
| Output flow rate no load (in3 min) | 200 |
| Pressure rating 2nd stage (Psi) | 10000 |
| Pump control | Pendant |
| Pump power source | Electric |
| Reservoir Capacity (gal) | 2 |
| Reservoir capacity (in3) | 462 |
| Sound Level dBa | 79 |
| Usable Oil Capacity Gal | 1.8 |
| Valve function | Advance / Hold / Retract |
| Valve model | VM33 |
| Valve operation | Manual |
| Valve Type and Pump Operation | 3-way, 3-position, Tandem Center |