ApplicationsConveys cooling water to furnace doors in steel mills, glass plants and similar operations.Cover materialGlass FiberDesign Factor3 to 1Inside Diameter (I.D.)1 inMaximum Working Pressure at 68 ºF (psi)150Minimum Bend Radius (MBR)10.00 inOutside Diameter (O.D.)1.38 inReinforcement Plies2 Synthetic FabricStandard Length100 ftTemperature range-40 to +130 ºC; -40 to +266 ºFTube ColorWhiteTube materialEthylene Propylene Diene Monomer (EPDM)
| Applications | Conveys cooling water to furnace doors in steel mills, glass plants and similar operations. |
| Cover material | Glass Fiber |
| Design Factor | 3 to 1 |
| Inside Diameter (I.D.) | 1 in |
| Maximum Working Pressure at 68 ºF (psi) | 150 |
| Minimum Bend Radius (MBR) | 10.00 in |
| Outside Diameter (O.D.) | 1.38 in |
| Reinforcement Plies | 2 Synthetic Fabric |
| Standard Length | 100 ft |
| Temperature range | -40 to +130 ºC; -40 to +266 ºF |
| Tube Color | White |
| Tube material | Ethylene Propylene Diene Monomer (EPDM) |