Design Factor3 to 1Direction of HelixClockwiseHelix MaterialPolyvinyl Chloride (PVC)Inside Diameter (I.D.)10 inMaximum Working Pressure at 68 ºF (psi)14Minimum Bend Radius (MBR)30.00 inOutside Diameter (O.D.)11.18 inReinforcementPVC HelixStandard Length20 ftTemperature range-40 to +60 ºC; -40 to +140 ºFTube ColorClearTube materialPolyvinyl Chloride (PVC)Vacuum at 68 ºF28.0 inHg
| Design Factor | 3 to 1 |
| Direction of Helix | Clockwise |
| Helix Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Inside Diameter (I.D.) | 10 in |
| Maximum Working Pressure at 68 ºF (psi) | 14 |
| Minimum Bend Radius (MBR) | 30.00 in |
| Outside Diameter (O.D.) | 11.18 in |
| Reinforcement | PVC Helix |
| Standard Length | 20 ft |
| Temperature range | -40 to +60 ºC; -40 to +140 ºF |
| Tube Color | Clear |
| Tube material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Vacuum at 68 ºF | 28.0 inHg |