Base Diameter0.94"Base Height0.91"BodySteelBore DiameterB 1/2FinishZinc-platedFork Center Length2.20"Fork Opening Width0.51"Overall Height3.98"Overall Width0.98"Thread Diameter1/2-20
| Base Diameter | 0.94" |
| Base Height | 0.91" |
| Body | Steel |
| Bore Diameter | B 1/2 |
| Finish | Zinc-plated |
| Fork Center Length | 2.20" |
| Fork Opening Width | 0.51" |
| Overall Height | 3.98" |
| Overall Width | 0.98" |
| Thread Diameter | 1/2-20 |