BallStainless SteelBody Length0.65"Breather CapStainless SteelBreather Cap Diameter0.49"Hex Diameter0.73"Opening Pressure max80Opening Pressure min20SpringStainless SteelThreadG1/4Thread Length0.30"Valve BodyBrassWasherIronWasher Diameter0.79"
| Ball | Stainless Steel |
| Body Length | 0.65" |
| Breather Cap | Stainless Steel |
| Breather Cap Diameter | 0.49" |
| Hex Diameter | 0.73" |
| Opening Pressure max | 80 |
| Opening Pressure min | 20 |
| Spring | Stainless Steel |
| Thread | G1/4 |
| Thread Length | 0.30" |
| Valve Body | Brass |
| Washer | Iron |
| Washer Diameter | 0.79" |