Ball Diameter (D)0.236 in6.00 mmBall Material440 Stainless SteelBody Angle0Body Length (B)0.748 in19.00 mmBody Material303 Stainless SteelEnd ForceHeavyFinal End Force20.00 lbFinishGoldInitial End Force13.40 lbLock TypeYesLocking Element PresentYesPlunger MaterialStainless SteelProjection Size (C)0.079 in2.00 mmThread Lock Element0Thread Pitch1.50 mmThread Size (A)M10 x 1.50Thread TypeStraight MetricTypeBall PlungerVLIER #SBMH10N
| Ball Diameter (D) | 0.236 in6.00 mm |
| Ball Material | 440 Stainless Steel |
| Body Angle | 0 |
| Body Length (B) | 0.748 in19.00 mm |
| Body Material | 303 Stainless Steel |
| End Force | Heavy |
| Final End Force | 20.00 lb |
| Finish | Gold |
| Initial End Force | 13.40 lb |
| Lock Type | Yes |
| Locking Element Present | Yes |
| Plunger Material | Stainless Steel |
| Projection Size (C) | 0.079 in2.00 mm |
| Thread Lock Element | 0 |
| Thread Pitch | 1.50 mm |
| Thread Size (A) | M10 x 1.50 |
| Thread Type | Straight Metric |
| Type | Ball Plunger |
| VLIER # | SBMH10N |