Depth7 inDomestic/ImportDomesticDrive TypeSpring RetractableFt66'Height20-1/4 inHose Capacity3/8 in ID x 0.71 in OD x 50 ft LI.D.3/8"Inlet3/8" NPT(F)MaterialStainless SteelO.D.0.71"Outlet3/8" NPT(F)Pressure3000 psiSeal TypeEPRSeries7000Swivel MaterialStainless SteelTypeLow/Medium PressureWidth19-3/4
| Depth | 7 in |
| Domestic/Import | Domestic |
| Drive Type | Spring Retractable |
| Ft | 66' |
| Height | 20-1/4 in |
| Hose Capacity | 3/8 in ID x 0.71 in OD x 50 ft L |
| I.D. | 3/8" |
| Inlet | 3/8" NPT(F) |
| Material | Stainless Steel |
| O.D. | 0.71" |
| Outlet | 3/8" NPT(F) |
| Pressure | 3000 psi |
| Seal Type | EPR |
| Series | 7000 |
| Swivel Material | Stainless Steel |
| Type | Low/Medium Pressure |
| Width | 19-3/4 |