ApplicationsFor the conveyance of steam in chemical/petroleum, food, lumber, pulp and processing industries.BrandingJason logo 4815 EPDM WP 250 PSI 17.25 BAR. DRAIN AFTER USE; Reverse white mylar longitudinal stripe.Cover materialEthylene Propylene Diene Monomer (EPDM)Design Factor1Inside Diameter (I.D.)1 inMaximum Working Pressure at 68 ºF (psi)250Minimum Bend Radius (MBR)11.00 inOutside Diameter (O.D.)1.50 inReinforcement Plies2 SteelStandard Length100 ftTemperature rangeUp to +232 ºC; Up to +450 ºFTube materialEthylene Propylene Diene Monomer (EPDM)
| Applications | For the conveyance of steam in chemical/petroleum, food, lumber, pulp and processing industries. |
| Branding | Jason logo 4815 EPDM WP 250 PSI 17.25 BAR. DRAIN AFTER USE; Reverse white mylar longitudinal stripe. |
| Cover material | Ethylene Propylene Diene Monomer (EPDM) |
| Design Factor | 1 |
| Inside Diameter (I.D.) | 1 in |
| Maximum Working Pressure at 68 ºF (psi) | 250 |
| Minimum Bend Radius (MBR) | 11.00 in |
| Outside Diameter (O.D.) | 1.50 in |
| Reinforcement Plies | 2 Steel |
| Standard Length | 100 ft |
| Temperature range | Up to +232 ºC; Up to +450 ºF |
| Tube material | Ethylene Propylene Diene Monomer (EPDM) |