ColorRedDomestic/ImportDomesticDrive TypeSpring RetractableFinishPowder CoatedFt50'Height7 inHose Capacity1/4 in ID x 0.58 in OD x 50 ft LI.D.1/4"Inlet1/2" NPT(F)Length20-1/4 inMaterialSteelMounting TypeCeiling/Floor/Pit/Truck/WallO.D.0.58"Outlet3/8" NPT(F)Pressure5000 psiReel Diameter7-13/16 inSeal TypeAflas®SeriesHD70000Swivel MaterialSteelTypeHeavy Duty High PressureWidth19-3/4
| Color | Red |
| Domestic/Import | Domestic |
| Drive Type | Spring Retractable |
| Finish | Powder Coated |
| Ft | 50' |
| Height | 7 in |
| Hose Capacity | 1/4 in ID x 0.58 in OD x 50 ft L |
| I.D. | 1/4" |
| Inlet | 1/2" NPT(F) |
| Length | 20-1/4 in |
| Material | Steel |
| Mounting Type | Ceiling/Floor/Pit/Truck/Wall |
| O.D. | 0.58" |
| Outlet | 3/8" NPT(F) |
| Pressure | 5000 psi |
| Reel Diameter | 7-13/16 in |
| Seal Type | Aflas® |
| Series | HD70000 |
| Swivel Material | Steel |
| Type | Heavy Duty High Pressure |
| Width | 19-3/4 |