Base Diameter20 mmBase Height18 mmBodySteelBore Diameter12 mmFinishZinc platedFork Center Length48 mmFork Opening Width12 mmOverall Height86 mmOverall Width24 mmThread DiameterM12
| Base Diameter | 20 mm |
| Base Height | 18 mm |
| Body | Steel |
| Bore Diameter | 12 mm |
| Finish | Zinc plated |
| Fork Center Length | 48 mm |
| Fork Opening Width | 12 mm |
| Overall Height | 86 mm |
| Overall Width | 24 mm |
| Thread Diameter | M12 |