For use with torque wrenchesS1500X, S3000X, W2000X, W4000X, RSL1500, RSL3000, RSL5000, DSX1500, DSX3000, HMT1500, HMT3500, HMT7500Max flow at rated pressure imperial20 in3/minMax operating pressure (psi)10,000Maximum Flow Rate Ranges at Rated Pressure (in3/min)0 - 20Motor electrical specification230 V, 1 Ph, 50/60 HzMotor hertz50/60 HzMotor phases1 PhMotor voltage208-240 VOil flow rate 1st stage (in3 min)200Oil flow rate 2nd stage (in3 min)20Pressure rating 1st stage (Psi)700Pressure rating 2nd stage (Psi)10000Pump power sourceElectricReservoir capacity (in3)231Usable oilcapacity gal1Valve operationSolenoid
| For use with torque wrenches | S1500X, S3000X, W2000X, W4000X, RSL1500, RSL3000, RSL5000, DSX1500, DSX3000, HMT1500, HMT3500, HMT7500 |
| Max flow at rated pressure imperial | 20 in3/min |
| Max operating pressure (psi) | 10,000 |
| Maximum Flow Rate Ranges at Rated Pressure (in3/min) | 0 - 20 |
| Motor electrical specification | 230 V, 1 Ph, 50/60 Hz |
| Motor hertz | 50/60 Hz |
| Motor phases | 1 Ph |
| Motor voltage | 208-240 V |
| Oil flow rate 1st stage (in3 min) | 200 |
| Oil flow rate 2nd stage (in3 min) | 20 |
| Pressure rating 1st stage (Psi) | 700 |
| Pressure rating 2nd stage (Psi) | 10000 |
| Pump power source | Electric |
| Reservoir capacity (in3) | 231 |
| Usable oilcapacity gal | 1 |
| Valve operation | Solenoid |