BallStainless SteelBody Length16.5 mmBreather CapStainless SteelBreather Cap Diameter12.5 mmHex Diameter24 mmOpening Pressure max240Opening Pressure min160SpringStainless SteelThreadM16Thread Length7.5 mmValve BodyBrassWasherIronWasher Diameter22 mm
| Ball | Stainless Steel |
| Body Length | 16.5 mm |
| Breather Cap | Stainless Steel |
| Breather Cap Diameter | 12.5 mm |
| Hex Diameter | 24 mm |
| Opening Pressure max | 240 |
| Opening Pressure min | 160 |
| Spring | Stainless Steel |
| Thread | M16 |
| Thread Length | 7.5 mm |
| Valve Body | Brass |
| Washer | Iron |
| Washer Diameter | 22 mm |