CoatingNo CoatingCut Diameter, Inch1-1/4"Cut Diameter, Metric31.75Cut Width1/4"EDP No10303MaterialHigh Speed SteelNeck Diameter0.593Neck Length1-1/8"Number of Teeth6OD Tolerance0.428571429Overall Length5-1/8"Shank Dia. Tolerance0Shank Diameter3/4"Shank TypeWeldonStyleLong ShankTooth ConfigurationAlt. 10° HelixTypeT-Slot Milling CutterWTC NoLTS4016
| Collar Material | 12L14 Steel |
| D | 1.000 in |
| Diameter B | 0.500 in |
| Diameter C | 0.250 in |
| E | 0.375 in |
| Material | 52100 Steel |
| Thread A | 5/16-18 |
| Type | Tapped Hole Location Gages |
| Weight per 100 pcs. | 3.00 lb |