ColorRedDepth7 inDomestic/ImportDomesticDrive TypeSpring RetractableFinishPowder CoatedFt25'Height20-1/4 inHose Capacity3/4 in ID x 1.075 in OD x 25 ft LI.D.3/4"Inlet3/4" NPT(F)MaterialSteelMounting TypeCeiling/Floor/Truck Bed/Wall/Work BenchO.D.1.075"Outlet3/4" NPT(F)Pressure250 psiSeal TypeAflas®SeriesHD70000Swivel MaterialSteelTypeHeavy Duty Low Pressure Mobile BaseWidth19-3/4
| Color | Red |
| Depth | 7 in |
| Domestic/Import | Domestic |
| Drive Type | Spring Retractable |
| Finish | Powder Coated |
| Ft | 25' |
| Height | 20-1/4 in |
| Hose Capacity | 3/4 in ID x 1.075 in OD x 25 ft L |
| I.D. | 3/4" |
| Inlet | 3/4" NPT(F) |
| Material | Steel |
| Mounting Type | Ceiling/Floor/Truck Bed/Wall/Work Bench |
| O.D. | 1.075" |
| Outlet | 3/4" NPT(F) |
| Pressure | 250 psi |
| Seal Type | Aflas® |
| Series | HD70000 |
| Swivel Material | Steel |
| Type | Heavy Duty Low Pressure Mobile Base |
| Width | 19-3/4 |