Body Length25 mmBreather CapStainless SteelBreather Cap Diameter20 mmGasketBrassHex Diameter39 mmOpening Pressure (mbar)200Ring Diameter36 mmSpringStainless SteelThreadM30Thread Length8 mmValve BodyBrassWasherIron
| Body Length | 25 mm |
| Breather Cap | Stainless Steel |
| Breather Cap Diameter | 20 mm |
| Gasket | Brass |
| Hex Diameter | 39 mm |
| Opening Pressure (mbar) | 200 |
| Ring Diameter | 36 mm |
| Spring | Stainless Steel |
| Thread | M30 |
| Thread Length | 8 mm |
| Valve Body | Brass |
| Washer | Iron |