BrandingJason logo 4324 DRY BULK DISCHARGE ID Tube WP 75 PSI 5.17 BAR.; White mylar longitudinal stripe.Design Factor3 to 1Inside Diameter (I.D.)4 inMaximum Working Pressure at 68 ºF (psi)75Minimum Bend Radius (MBR)40.00 inOutside Diameter (O.D.)4.84 inReinforcement Plies2Standard Length100 ftTemperature range-40 to +85 ºC; -40 to +185 ºFTube ColorBlackTube materialBlend; Natural Rubber (NR); Styrene Butadiene Rubber (SBR)Tube Thickness1/4 in
| Branding | Jason logo 4324 DRY BULK DISCHARGE ID Tube WP 75 PSI 5.17 BAR.; White mylar longitudinal stripe. |
| Design Factor | 3 to 1 |
| Inside Diameter (I.D.) | 4 in |
| Maximum Working Pressure at 68 ºF (psi) | 75 |
| Minimum Bend Radius (MBR) | 40.00 in |
| Outside Diameter (O.D.) | 4.84 in |
| Reinforcement Plies | 2 |
| Standard Length | 100 ft |
| Temperature range | -40 to +85 ºC; -40 to +185 ºF |
| Tube Color | Black |
| Tube material | Blend; Natural Rubber (NR); Styrene Butadiene Rubber (SBR) |
| Tube Thickness | 1/4 in |