BallStainless SteelBody Length0.65"Breather CapStainless SteelBreather Cap Diameter0.49"Hex Diameter0.94"Opening Pressure max80Opening Pressure min20SpringStainless SteelThreadG3/8Thread Length0.35"Valve BodyBrassWasherIronWasher Diameter0.91"
| Ball | Stainless Steel |
| Body Length | 0.65" |
| Breather Cap | Stainless Steel |
| Breather Cap Diameter | 0.49" |
| Hex Diameter | 0.94" |
| Opening Pressure max | 80 |
| Opening Pressure min | 20 |
| Spring | Stainless Steel |
| Thread | G3/8 |
| Thread Length | 0.35" |
| Valve Body | Brass |
| Washer | Iron |
| Washer Diameter | 0.91" |