ApplicationsTo discharge or convey water and oil slurry mixtures for the connections to frack tanks.BrandingJason logo 4348 FRAC DISCHARGE WP 400 PSI 27.6 BAR.; Red mylar longitudinal stripe.Cover materialStyrene Butadiene Rubber (SBR)Design Factor3 to 1Industry StandardsTube - ARPM Class CInside Diameter (I.D.)4 inMaximum Working Pressure at 68 ºF (psi)400Minimum Bend Radius (MBR)24.00 inOutside Diameter (O.D.)4.76 inReinforcement Plies4 SyntheticStandard Length100 ftTemperature range-35 to +80 ºC; -31 to +176 ºFTube ColorBlackTube materialNitrile
| Applications | To discharge or convey water and oil slurry mixtures for the connections to frack tanks. |
| Branding | Jason logo 4348 FRAC DISCHARGE WP 400 PSI 27.6 BAR.; Red mylar longitudinal stripe. |
| Cover material | Styrene Butadiene Rubber (SBR) |
| Design Factor | 3 to 1 |
| Industry Standards | Tube - ARPM Class C |
| Inside Diameter (I.D.) | 4 in |
| Maximum Working Pressure at 68 ºF (psi) | 400 |
| Minimum Bend Radius (MBR) | 24.00 in |
| Outside Diameter (O.D.) | 4.76 in |
| Reinforcement Plies | 4 Synthetic |
| Standard Length | 100 ft |
| Temperature range | -35 to +80 ºC; -31 to +176 ºF |
| Tube Color | Black |
| Tube material | Nitrile |