ColorRedDepth12 inDomestic/ImportDomesticDrive TypeSpring RetractableFinishPowder CoatedHeight26-3/8 inHose Capacity1/2 in ID x 3/4 in OD x 100 ft LMaterialSteelMounting TypeVehiclePressure500 psiReel Width7-3/4 inSeal TypeBuna-NSeries9000Swivel MaterialSteelTypeMedium Pressure Ultimate DutyWidth26-1/4
| Color | Red |
| Depth | 12 in |
| Domestic/Import | Domestic |
| Drive Type | Spring Retractable |
| Finish | Powder Coated |
| Height | 26-3/8 in |
| Hose Capacity | 1/2 in ID x 3/4 in OD x 100 ft L |
| Material | Steel |
| Mounting Type | Vehicle |
| Pressure | 500 psi |
| Reel Width | 7-3/4 in |
| Seal Type | Buna-N |
| Series | 9000 |
| Swivel Material | Steel |
| Type | Medium Pressure Ultimate Duty |
| Width | 26-1/4 |