Base Diameter1.02"Base Height0.94"BodySteelBore DiameterB 5/8FinishZinc-platedFork Center Length1.26"Fork Opening Width0.63"Overall Height3.27"Overall Width1.26"Thread Diameter5/8-18
| Base Diameter | 1.02" |
| Base Height | 0.94" |
| Body | Steel |
| Bore Diameter | B 5/8 |
| Finish | Zinc-plated |
| Fork Center Length | 1.26" |
| Fork Opening Width | 0.63" |
| Overall Height | 3.27" |
| Overall Width | 1.26" |
| Thread Diameter | 5/8-18 |