BrandingJason logo 4421 PETROLEUM SUCTION WP 150 PSI 10.35 BAR.; White mylar longitudinal stripe.Cover ColorRedCover materialChloroprene Rubber (CR); Nitrile Butadiene Rubber (NBR); Polyvinyl Chloride (PVC)Design Factor3 to 1Industry StandardsCover - ARPM Class B; Tube - ARPM Class AInside Diameter (I.D.)4 inMaximum Working Pressure at 68 ºF (psi)150Minimum Bend Radius (MBR)9.00 inOutside Diameter (O.D.)4.57 inReinforcement Plies2 SyntheticStandard Length100 ftTemperature range-34 to +82 ºC; -30 to +180 ºFTube materialNitrileVacuum at 68 ºF29.0 inHg
| Branding | Jason logo 4421 PETROLEUM SUCTION WP 150 PSI 10.35 BAR.; White mylar longitudinal stripe. |
| Cover Color | Red |
| Cover material | Chloroprene Rubber (CR); Nitrile Butadiene Rubber (NBR); Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Design Factor | 3 to 1 |
| Industry Standards | Cover - ARPM Class B; Tube - ARPM Class A |
| Inside Diameter (I.D.) | 4 in |
| Maximum Working Pressure at 68 ºF (psi) | 150 |
| Minimum Bend Radius (MBR) | 9.00 in |
| Outside Diameter (O.D.) | 4.57 in |
| Reinforcement Plies | 2 Synthetic |
| Standard Length | 100 ft |
| Temperature range | -34 to +82 ºC; -30 to +180 ºF |
| Tube material | Nitrile |
| Vacuum at 68 ºF | 29.0 inHg |