Body Length24.5 mmBreather CapStainless SteelBreather Cap Diameter22 mmGasketBrassHex Diameter29 mmOpening Pressure (mbar)200Ring Diameter27 mmSpringStainless SteelThreadM22Thread Length8.5 mmValve BodyBrassWasherIron
| Body Length | 24.5 mm |
| Breather Cap | Stainless Steel |
| Breather Cap Diameter | 22 mm |
| Gasket | Brass |
| Hex Diameter | 29 mm |
| Opening Pressure (mbar) | 200 |
| Ring Diameter | 27 mm |
| Spring | Stainless Steel |
| Thread | M22 |
| Thread Length | 8.5 mm |
| Valve Body | Brass |
| Washer | Iron |