BallStainless SteelBody Length16.5 mmBreather CapStainless SteelBreather Cap Diameter12.5 mmHex Diameter18.5 mmOpening Pressure max80Opening Pressure min20SpringStainless SteelThreadM12Thread Length7.5 mmValve BodyBrassWasherIronWasher Diameter18 mm
| Ball | Stainless Steel |
| Body Length | 16.5 mm |
| Breather Cap | Stainless Steel |
| Breather Cap Diameter | 12.5 mm |
| Hex Diameter | 18.5 mm |
| Opening Pressure max | 80 |
| Opening Pressure min | 20 |
| Spring | Stainless Steel |
| Thread | M12 |
| Thread Length | 7.5 mm |
| Valve Body | Brass |
| Washer | Iron |
| Washer Diameter | 18 mm |