ColorRedDepth7 inDomestic/ImportDomesticDrive TypeSpring RetractableFinishPowder CoatedFt50'Height20-1/4 inHose Capacity3/8 in ID x 0.69 in OD x 50 ft LI.D.3/8"Inlet1/2" NPT(F)MaterialSteelMounting TypeWork Bench/WallO.D.0.69"Outlet1/2" NPT(F)Pressure2600 psiSeal TypeAflas®SeriesHD70000Swivel MaterialSteelTypeHeavy Duty Medium Pressure Mobile BaseWidth19-3/4
| Color | Red |
| Depth | 7 in |
| Domestic/Import | Domestic |
| Drive Type | Spring Retractable |
| Finish | Powder Coated |
| Ft | 50' |
| Height | 20-1/4 in |
| Hose Capacity | 3/8 in ID x 0.69 in OD x 50 ft L |
| I.D. | 3/8" |
| Inlet | 1/2" NPT(F) |
| Material | Steel |
| Mounting Type | Work Bench/Wall |
| O.D. | 0.69" |
| Outlet | 1/2" NPT(F) |
| Pressure | 2600 psi |
| Seal Type | Aflas® |
| Series | HD70000 |
| Swivel Material | Steel |
| Type | Heavy Duty Medium Pressure Mobile Base |
| Width | 19-3/4 |