Amperage Rating13 AFlow Rate11.5 to 0.9 LpmFrequency Rating50/60 HzHP1-1/8 hpNumber of Stages2Overall Height18.12 inOverall Length9-1/2 inOverall Width17.14 inPressure Rating0 to 10000 psiReservoir Capacity5.3 LSeriesPE55TWP ClassicSpeed12000 rpmVoltage Rating220/230 VAC
| Amperage Rating | 13 A |
| Flow Rate | 11.5 to 0.9 Lpm |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| HP | 1-1/8 hp |
| Number of Stages | 2 |
| Overall Height | 18.12 in |
| Overall Length | 9-1/2 in |
| Overall Width | 17.14 in |
| Pressure Rating | 0 to 10000 psi |
| Reservoir Capacity | 5.3 L |
| Series | PE55TWP Classic |
| Speed | 12000 rpm |
| Voltage Rating | 220/230 VAC |