Ambient temperature (°C)40Bearing TypeSleeveBlower outlet flangeYesBlower outlet shapeRoundCountry of originUnited States of AmericaCSAYesCurrent0.74 AFrequency50/60 HzInsulation classBMotor enclosureOpen fan cooledMotor typeShaded poleNumber of speeds1Packaged height6.75 inPackaged length8.13 inPackaged width8.13 inPhase1Speed3200 rpmThermal protectionThermallyULYesVoltage115 V
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| Bearing Type | Sleeve |
| Blower outlet flange | Yes |
| Blower outlet shape | Round |
| Country of origin | United States of America |
| CSA | Yes |
| Current | 0.74 A |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Insulation class | B |
| Motor enclosure | Open fan cooled |
| Motor type | Shaded pole |
| Number of speeds | 1 |
| Packaged height | 6.75 in |
| Packaged length | 8.13 in |
| Packaged width | 8.13 in |
| Phase | 1 |
| Speed | 3200 rpm |
| Thermal protection | Thermally |
| UL | Yes |
| Voltage | 115 V |