Ambient temperature (°C)40Bearing TypeSleeveBlower outlet flangeYesBlower outlet shapeRoundCountry of originUnited States of AmericaCSAYesCurrent0.21 AFrequency50/60 HzInsulation classBMotor enclosureOpenMotor typeShaded poleNumber of speeds1Packaged height3.88 inPackaged length4.44 inPackaged width4 inPhase1Speed3150 RPMThermal protectionImpedanceULYesVoltage115 V
| Ambient temperature (°C) | 40 |
| Bearing Type | Sleeve |
| Blower outlet flange | Yes |
| Blower outlet shape | Round |
| Country of origin | United States of America |
| CSA | Yes |
| Current | 0.21 A |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Insulation class | B |
| Motor enclosure | Open |
| Motor type | Shaded pole |
| Number of speeds | 1 |
| Packaged height | 3.88 in |
| Packaged length | 4.44 in |
| Packaged width | 4 in |
| Phase | 1 |
| Speed | 3150 RPM |
| Thermal protection | Impedance |
| UL | Yes |
| Voltage | 115 V |