A22.00 mmB102.00 mmBar TypeLong U-BarC30.00 mmD19.00 mmF171.00 mmFinishBlack OxideG89.00 mmH51.00 mmHeight205.00 mmMaterialAISI 4140 Aircraft QualityRated Load2150 lbStyleSafety EngineeredThread SizeM20 x 2.50Torque135.0 lbftTypeHoist Rings
| A | 22.00 mm |
| B | 102.00 mm |
| Bar Type | Long U-Bar |
| C | 30.00 mm |
| D | 19.00 mm |
| F | 171.00 mm |
| Finish | Black Oxide |
| G | 89.00 mm |
| H | 51.00 mm |
| Height | 205.00 mm |
| Material | AISI 4140 Aircraft Quality |
| Rated Load | 2150 lb |
| Style | Safety Engineered |
| Thread Size | M20 x 2.50 |
| Torque | 135.0 lbft |
| Type | Hoist Rings |