Catch Height0.35"Catch Width0.51"FinishZinc platedHolding Capacity550 NLatchSteelLatch Height0.43"Latch Width0.67"Mounting Hole Dia.0.13"Mounting Hole Dia..10.13"Mounting Hole Distance0.49"Mounting Hole Distance.10.47"Overall Length4.02"Size55
| Catch Height | 0.35" |
| Catch Width | 0.51" |
| Finish | Zinc plated |
| Holding Capacity | 550 N |
| Latch | Steel |
| Latch Height | 0.43" |
| Latch Width | 0.67" |
| Mounting Hole Dia. | 0.13" |
| Mounting Hole Dia..1 | 0.13" |
| Mounting Hole Distance | 0.49" |
| Mounting Hole Distance.1 | 0.47" |
| Overall Length | 4.02" |
| Size | 55 |