A12.000 inB2.830 inC2.750 inD1.540 inE0.750 inF2.950 inFinishNickel Plated with Polished RimHandle MaterialChrome Plated SteelHandle TypeSpoke with HandleMaterialCast IronNumber of Spokes2StyleSpoke with HandleTypeHand Wheel
| A | 12.000 in |
| B | 2.830 in |
| C | 2.750 in |
| D | 1.540 in |
| E | 0.750 in |
| F | 2.950 in |
| Finish | Nickel Plated with Polished Rim |
| Handle Material | Chrome Plated Steel |
| Handle Type | Spoke with Handle |
| Material | Cast Iron |
| Number of Spokes | 2 |
| Style | Spoke with Handle |
| Type | Hand Wheel |