Catch Height0.43"Catch Width0.75"FinishZinc platedHolding Capacity1500 NLatchSteelLatch Height0.49"Latch Width0.91"Mounting Hole Dia.0.16"Mounting Hole Dia..10.16"Mounting Hole Distance0.89"Mounting Hole Distance.10.79"Overall Length5.51"Size150
| Catch Height | 0.43" |
| Catch Width | 0.75" |
| Finish | Zinc plated |
| Holding Capacity | 1500 N |
| Latch | Steel |
| Latch Height | 0.49" |
| Latch Width | 0.91" |
| Mounting Hole Dia. | 0.16" |
| Mounting Hole Dia..1 | 0.16" |
| Mounting Hole Distance | 0.89" |
| Mounting Hole Distance.1 | 0.79" |
| Overall Length | 5.51" |
| Size | 150 |